آیا اضطراب باعث حالت تهوع می‌شود؟

مشکلات معده مانند تهوع و اسهال از شایع ترین علائم استرس و اضطراب است. علائم شایع اضطراب شامل دل‌آشوبه، ضعف و حالت تهوع می‌شود.

اضطراب پاسخ طبیعی بدن به یک تهدید یا خطر ناشناخته و مبهم است. با این حال برخی از افراد، اضطراب و پریشانی هایشان می تواند مکرر و زیاد باشد.

هنگامی که فرد مضطرب است، مغز آن مواد شیمیایی به نام انتقال دهنده های عصبی را آزاد می کند ، که بدن را در حالت آماده باش قرار می دهد. این فرایند بدن را برای “مبارزه یا پرواز” در پاسخ به یک تهدید آماده می کند.
  حالت تهوعی که در زمان عصبی شدن به فرد دست می‌دهد، نتیجه واکنش جنگ یا گریز است. این پدیده یک واکنش فیزیولوژیک به شمار می‌رود که در پاسخ به ادراک فرد در موقعیت‌های خطرناک بروز می‌کند.
  در این حالت هورمون‌های کاتکول آمین از جمله آدرنالین در جریان خون رها می‌شوند تا بدن آماده انجام فعالیت‌های فیزیکی شود. در مرحله بعدی سیستم گوارشی غیرفعال می‌شود و درنتیجه ذخایر چربی و گلوکز آزاد می‌شوند. اضطراب باعث می‌شود فرد درگیر موقعیت‌های تهدیدآمیز نشود.

هنگامی که برخی از این انتقال دهنده های عصبی وارد دستگاه گوارش می شوند ، میکروبیوم روده را ناراحت می کنند و این می تواند باعث علائم معده شود که شامل تهوع است.

هورمون‌های کاتکول آمین به روش مستقیم در سلول‌های درون‌ریز سیستم عصبی سمپاتیک تولید می‌شود. این هورمون‌ها باعث تغییرات عمومی در خلق و خوی فرد شده و بدن را برای شرایط جنگ یا گریز آماده می‌کند.

این آمادگی شامل افزایش ریتم نرمال قلب، فشار خون، سطح گلوکز خون و واکنش‌های عمومی در سیستم عصبی سمپاتیک می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *