ده قانون طلایی برای والدین دارای دختران نوجوان

ده قانون طلایی برای والدین دارای دختران نوجوان

به عنوان مادر سه دختر 13، 15 و 23 ساله، اشتباهات زیادی کرده ام که دوست ندارم بقیه مادران هم اشتباهات من را تکرار کنند. دختران نوجوان با عدم تعادل هورمونی، تغییر نقش و فشار اجتماعی روبرو هستند که ارتباط را برای آنها هم مشکل می کند. خودتان را به خاطر اشتباهاتی که در فرزندپروری کرده اید ببخشید. این ده قانون به شما کمک می کند والد بهتری برای دختر نوجوان تان باشید:

  1. یاد بگیرید که به چشم چرخاندن های آنها بی اعتنا باشید

بگذارید با یک رفتار رایج نوجوانان که می تواند خون هر پدر و مادری را به جوش بیاورد شروع کنیم. چشم می چرخانند یا بی محلی می کنند به صحبت های شما . به او بگویید:”وقتی این کارها رو می کنی برای من سخت میشه که مثل یک آدم بزرگسال باهات ارتباط برقرار کنم.” توجه کنید که وقتی چنین رفتاری انجام می دهد شروع به تفکر و قضاوت کرده است. این آزاردهنده است، اما در عین حال نشانه ای از رشد در اوست.

  • جذابیت جنسی را با امور جنسی قاتی نکنید!

دختران نوجوان در سن بلوغ رفتارهایی از خود نشان می دهند که زنانه تر است. این مساله بیشتر از آنکه مربوط به این باشد که آنها می خواهند توجه مردان را به خود جلب کنند، از مساله ی هویت یابی جنسیتی نشئت می گیرد. می توان با لحن آرام و در فضای آرامی در این خصوص با آنها صحبت کرد که معنای هر آرایش و لباسی در جامعه چطور تعبیر می شود حتی اگر آنها چنین منظوری از رفتارشان نداشته باشند.

  • از پرنده ها و زنبورها بگذرید!

شاید برای کودک 10 ساله تان که از شما در مورد نحوه ی به وجود آمدن نوزاد و تولد می پرسد از مثال جفت گیری پرندگان و یا زنبور عسل استفاده کرده باشید که برای سن او مناسب بوده است. ولی برای نوجوانان مسائل جنسی، ارتباط با جنس مخالف، خطراتی که در رابطه پرخطر جنسی زنان را تهدید می کند مانند بارداری ناخواسته و یا بیماری های مقاربتی، آزارهای جنسی و نحوه ی مراقبت از خود به منظور پیشگیری از آزارهای جنسی بایستی توضیح داده شود.

  • غرق شدن آنها در خودشان را تحمل کنید.

نوجوانان به شدت خودمحورند.از لحاظ مراحل رشدی طبیعی است که آنها به خواسته ها و امیال خود خیلی بیشتر از دیگران بها بدهند. انتظار نداشته باشید که بدون توضیح دادن، درک کنند که شما روز سختی داشته اید و نیاز به کمک آنها و استراحت در فضایی آرام دارید یا کفشی که آنها می خواهند بسیار گران است و در بودجه ی شما نیست که چنان کفشی بخرید. از خودخواه بودن آنها تعجب نکنید. با آنها همدلی کنید ولی قاطعانه برای آنها شرایط را توضیح دهید.

  • وقتی با دوستانشان بحث می کنند مراقب باشید.

در طی سالهای نوجوانی، دختران بیشتر تمایل دارند با دوستانشان باشند و وقت گذرانی کنند تا اعضای خانواده. ممکن است همسالان آنها کارهایی را انجام دهند که از نظر شما پذیرفته نیست. زمانی که دوست دخترتان او را به انجام رفتاری منفی ترغیب می کند، مراقب باشید.یک نفس عمیق بکشید و به او بگویید خوشحال هستید که مساله را با شما در میان گذاشته. با آرامش در مورد مشکل صحبت کنید تا به پیچیدگی های آن برسید. آیا کمک شما را می خواهد یا گیج شده؟ به جای قضاوت سریع و انتقاد، حل مساله کنید و برای مساله پیش آمده راهکار و برنامه مناسب انتخاب کنید. کاری نکنید که از اینکه پیش شما آمده و مسائلش با دوستانش را با شما مطرح کرده پشیمان شود.

  • حواستان به رفتارهای نامناسب او باشد.

نوجوانان می توانند بی ادب،مضطرب، یا پرخاشگر باشند. انگار می دانند چه بگویند که طرف مقابل رنجیده شود یا از کوره در برود. به جای بحث، یا اجازه دادن به او که کنترل شما و شرایط را در دست بگیرد بگویید:

  • بالغانه رفتار کنید.

نوجوان بودن گیج کننده است. یک روز دختر شما ممکن است بسیار بالغانه رفتار کند و روز دیگر بسیار بی فکر و گستاخ باشد. ولی به همان اندازه که باید با نوجوانمان ارتباط برقرار کنیم، دوست او نیستیم. نوجوانان به آتوریته و دیسیپلین والدین شان نیاز دارند. نیاز دارند که والدین مقررات را برای آنها تنظیم کنند. وقتی قوانین را بدانند و آگاه باشند اطاعت یا عدم اطاعت از قوانین چه پیامدهایی خواهد داشت احساس امنیت می کنند. قاطع و جدی باشید. ولی آرام. امن و با محبت.

  • اجازه بدهید از اشتباهاتشان درس بگیرند.

اینکه شکست فرزندمان را ببینیم خیلی سخت است. ولی نمی شود همیشه حمایت کننده بود. باید پرواز را یاد فرزندانمان بدهیم. بگذارید یاد بگیرد که اگر کاردستی یا پروژه ی مدرسه اش را خیلی خوب انجام نداده و بازخوردهای منفی گرفته دنیا به پایان نمی رسد. می تواند از اشتباهش درس بگیرد و آن را جبران کند.

  • به دخترتان کمک کنید تفکر انتقادی داشته باشد.

شبکه های اجتماعی، تلویزیون، و مجلات ممکن است اطلاعات نامطلوبی در مورد تصویر زن ایده آل به دختران عرضه کنند. زمان بگذارید و به دخترتان آموزش دهید تا به صورت نقادانه به اطلاعاتی که در شبکه های اجتماعی در مورد ارزشهای زنانگی ارائه می شود نگاه کند و آنها را ارزیابی کند. آرایش های عجیب، جراحی پلاستیک، لباسهای مبتذل؛ خودش بتواند آنها را شناسایی کند و از خود در برابر تبلیغات منفی مراقبت کند.

  1. به رفتارهای بد خودتان توجه کنید و آنها را اصلاح کنید.

فقط یک قدیس می تواند شبانه روز با یک نوجوان زندگی کند و از هیچ کدام از رفتارهای خود شرمنده نباشد. اگر کنترل خود را از دست می دهید یا فریاد می زنید بدانید که تنها نیستید. اگر رفتار اشتباهی انجام دادید، از فرزندتان عذرخواهی کنید. به این ترتیب برای او الگویی می شوید که یاد بگیرد مسئولیت رفتارهای ناپسندش را بپذیرد و عذرخواهی کند. بالغ بودن به معنی بی نقص بودن نیست.به معنای پذیرش اشتباهات و تبعات آن است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *