راهکار های کاهش ترس از کرونا در کودکان و نوجوانان

کلینیک روانشناسی تارا به نقل از خبرگزاری مهر:

نصیره مقدم فر، در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص ترس از کرونا در کودکان و نوجوانان ، گفت: برخی کودکان ترس و اضطراب بیشتری را نسبت به همسالان خود تجربه می‌کنند. به گونه‌ای که عملکرد شخصی و اجتماعی آنها مختل می‌شود. که علت آن می‌تواند مربوط به ویژگی‌های شخصیتی و عوامل ژنتیکی و یا سبک فرزند پروری والدین و نحوه رفتار والدین در این شرایط یا فوت یکی از اقوام و اطرافیان که در اثر ابتلاء به این ویروس بوده باشد.

وی به توصیه‌هایی که می‌توان به والدین برای کاهش ترس کودکان داشت اشاره کرد و افزود: با کودکان خود همدلی کنید. به فرزندان خود مرتباً اطمینان بدهید که بیماری کرونا به خصوص برای کودکان و نوجوانان معمولاً خفیف است. همچنین به خاطر داشته باشید که نشانه‌های بیماری کرونا قابل درمان هستند.

این متخصص روانشناسی تاکید کرد:

همینطور می‌توانیم به کودکان یادآوری کنیم که کارهای مؤثر زیادی می‌توانیم انجام دهیم. به گونه ای که هم خود و هم دیگران را ایمن نگه‌داریم. و احساس کنیم که بر شرایط به وجود آمده مسلط هستیم. از جمله شستشوی مرتب دست‌ها، لمس نکردن صورت و حفظ فاصله اجتماعی.

مقدم فر ادامه داد: والدین می‌توانند در مورد کودکان خردسال با کشیدن نقاشی این ویروس. سرچ کردن در مورد اشکال مختلف ویروس. و ساختن قصه و داستان‌هایی پیرامون این مسئله تا حدودی ترس کودکان را کاهش دهند.

وی گفت: والدین باید بدانند با توجه به اینکه فرزندان آنها از تفریحات و زندگی عادی خود محروم هستند غمگین و بی حوصله هستند. با آنها همدلی داشته وقت بیشتری را با آنها بگذرانید. و اجازه دهید فرزندانتان درباره احساساتشان صحبت کنند. احساسات فرزندان خود را درک کنید. و بازتاب احساسات داشته باشید.

عضو سازمان نظام روانشناسی اظهار داشت: داشتن تعامل مثبت با فرزندان که شامل زمان باکیفیت (یعنی زمانی که والدین به طور اختصاصی در اختیار فرزندشان قرار می‌دهند با او بازی می‌کنند. یا با هم به گپ و گفتگو می‌پردازند، تماس چشمی در هنگام حرف زدن، تشویق کلامی و بغل کردن) می‌تواند در کاهش اضطراب و تنش و بالا بردن اعتماد به نفس در فرزندان نقش بسیار مؤثری داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *