علل پایبندی به درمان های روانشناسی

مهم نیست که چقدر مشتاق تغییر خود هستید، زمانی در درمان به نقطه ای می رسید که فکر می کنید: این کار سختی است شاید در طول جلسه درمان دچار حمله پانیک شده باشید یا به حقایق دشواری در مورد شخصیت خود پی برده باشید.

گاهی اوقات درمان خسته کننده است، یا شما متقاعد شده اید که درمانگر شما بی حوصله است.

شما هفته به هفته، بارها و بارها درباره همان چیزها صحبت می کنید و هیچ چیز در شما تغییر نمیکند.

دلایل پایبندی به درمان های روانشناسی

  مهم نیست که چقدر مشتاق تغییر خود هستید، زمانی در درمان به نقطه ای می رسید که فکر می کنید: این کار سختی است شاید در طول جلسه درمان دچار حمله پانیک شده باشید یا به حقایق دشواری در مورد شخصیت خود پی برده باشید.

گاهی اوقات درمان خسته کننده است، یا شما متقاعد شده اید که درمانگر شما بی حوصله است. شما هفته به هفته، بارها و بارها درباره همان چیزها صحبت می کنید و هیچ چیز در شما تغییر نمیکند.

از درمان دست نکشید 

همیشه دلیلی برای درمان وجود دارد، کمک به شما برای درک خود و یافتن راه هایی برای کنار آمدن یا حتی غلبه بر بیماری خود. متأسفانه مسیر همیشه آسان نیست.

اما به سمت هدف خود ادامه دهید، حتی زمانی که درمان سخت است. ( در اینجا دلایلی برای ادامه درمانهای روانشناسی برایتان آمده است )

وقتی درمان سخت است، واقعی است

اگر درمان سرگرم کننده بود، همه تحت درمان قرار می گرفتند! متأسفانه، درمان خوب گاهی نیاز به حفاری عمیق در ضمیر ناخودآگاه و روان خود دارد و آشکار کردن برخی از خاطرات و احساسات دردناک ذخیره شده در آنجا.

آیا وقتی به مطب درمانگر خود فکر می کنید، حالتان خوب می شود، این نشانه خوبی است،( با فرض این که درمانگر خوبی دارید) اگر نگران فرو رفتن در لطیف ترین احساسات خود هستید، احساس گناه نکنید.

اما جلسات خود را لغو نکنید. تعداد کمی از مردم از گذاشتن احساسات قلب خود روی میز هیجان زده می شوند، اما صداقت عاطفی برای یک رابطه درمانی ضروری است. 

شاید شما فکر می کنید، “درمان سخت نیست. خسته کننده است.

اکنون سه هفته است که در مورد موضوعات مشابهی صحبت می کنید: رابطه پر تنش با خواهرتان یا استرس کاری. سخت است.

حتی می تواند کمی کسل کننده باشد. اما، اگرچه ممکن است گفتگو های شما تکراری به نظر برسند، اما در حال بررسی چیزی مهم هستید – اگر هنوز در مورد همان موضوع صحبت می‌ کنید، این نشان ‌می دهد چیزی حل ‌نشده است و نیاز به حل دارد.

زمان بیشتر به شما کمک می کند تا حقیقت وضعیت را مشخص کنید.

برای غلبه بر احساسات دردناک، باید آنها را احساس کنید

در درمان، شما احساسات دردناکی را تجربه می کنید.( بله، ممکن است سخت باشد ) اما تجربه این احساسات دردناک در کنار یک متخصص آموزش دیده، زندگی شما را در دراز مدت بهتر خواهد کرد.

به عنوان مثال، فرض کنید شما یک رویداد آسیب زا را در گذشته تجربه کرده اید، با گذشت زمان، مغز شما میانبرهایی برای دور زدن این حافظه ایجاد کرده است، بنابراین لازم نیست به آن مدام فکر کنید. اما این میانبرها مشکلات خاص خود را ایجاد می کنند مانند مشکلات (PTSD) ، اضطراب یا عصبانیت.

تنها راه برای سیم کشی مجدد مغز و کاهش مشکل، پردازش آن حافظه با کمک یک متخصص سلامت روان است. 

یادآوری بدترین و دردناک ترین خاطراتتان،  گاهی بیش از یک بار،  لذت بخش نیست. اما مزایای آن بسیار زیاد است. بنابراین درمان را ادامه دهید، حتی زمانی که درد دارد. هیچ احساسی بهتر از احساس موفقیت یک جلسه درمانی خوب وجود ندارد.

بهتر می شوید، به من اعتماد کنید

درمان همیشه بد نخواهد بود.

حضور منظم برای درمان فوایدی زیاد دارد. هر هفته یک مکان تعبیه شده برای تخلیه نگرانی های خود خواهید داشت.

شما یاد خواهید گرفت که چگونه چالش های جدید را با مهربانی مدیریت کنید و نگرانی های مربوط به سلامت روانی که در ابتدا می خواستید به آنها بپردازید، مانند اضطراب یا افسردگی، با گذشت زمان نیز بهبود خواهند یافت.

اما این دستاوردها مستلزم گذر از بخش های سخت و ناخوشایند و ترک نکردن درمان است .

هیچ احساسی بهتر از احساس موفقیت یک جلسه درمانی خوب وجود ندارد . 

پایبندی به درمان، حتی زمانی که گفتگو با افکار و احساسات دردناک دشوار است، گاهی برای سلامت روان شما ضروری است.

درمانگران آموزش دیده اند تا با احساسات دشوار شما کار کنند، به این معنی که شما باید با آن احساسات کنار بیایید.

بله واقعا سخت  است.

اما تکمیل موفقیت آمیز درمان پاداش خود را ایجاد می کند : بار ذهنی سبک تر، ابزارهای بهتر برای رسیدگی به چالش های جدید، و افزایش احساس عزت نفس. پس به آن پایبند باشید. حتی زمانی که به شما فشار می اورد. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *