کودکان و نوجوانان بیشتردر معرض آسیب دوران ویروس کرونا

دکتر امین رفیعی پور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با یادآوری اینکه ویروس کرونا نه تنها زندگی و سلامت میلیون ها انسان را مورد تهدید قرار داده و مرگ و میر و آسیب های جسمی به همراه داشته بلکه باعث ایجاد فاجعه روانی در کل جهان شده است، اظهار داشت: به طور کلی هنگام رویارویی با چنین بحران‌هایی ترس و اضطراب پدیده‌ای بسیار رایج است چرا که به دلیل پیش بینی ناپذیر بودن شیوع پاندمی بیماری عفونی، یک ترس شدید روانی از سرایت آن، تمامی افراد را دربرمی گیرد. 
وی ادامه داد: این ترس و نگرانی هنگامی که بیماری، جان ما را تهدید می کند یا زمانی که احتمال ناقل بودن نزدیکان می‌رود، تاثیرات منفی فزاینده‌ای بر زندگی می‌گذارد که اغلب هم منجر به مشکلات روانی خاصی در جامعه می شود. 
به گفته این روانشناس سلامت، مشکلات عدیده روان شناختی بیش از همه سلامت روان اقشار آسیب پذیر وکارکنان بهداشت و درمان را تحت تاثیر قرار داد و احساس اندوه جمعی برای جامعه به وجود آورد. علاوه بر این به دلیل به وجود آمدن شرایط قرنطینه و در خانه نشینی ناخواسته که از نگاه عموم بی نهایت دشوار و طاقت فرسا است، منجر به تعارضات خانوادگی شد.

ضرورت توجه ویژه به کودکان و نوجوانان در دوران ویروس کرونا و پس از آن
رفیعی پور با تاکید بر اینکه در دوران کرونا، کودکان و نوجوانان بیشترین آسیب را متحمل شدند، توضیح داد: با شیوع ویروس کرونا ، رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی در قرنطینه به شدت توصیه شد و به همین دلیل علاوه بر اینکه مدارس غیرحضوری شد بلکه مراکز تفریحی تعطیل شد که تاثیرات منفی بسیاری بر روی این قشر داشت. 
وی به این موضوع که خانه برای برخی از کودکان محیط امنی نیست و با تعطیلی مدارس این افراد در معرض مخاطرات تازه‌ای قرار می گیرند، اشاره کرد و افزود: طبق تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفت نیاز کودکان و نوجوانان به روان شناس و روان پزشک در دوران کرونا بیش از سایر سال ها بود اما متاسفانه به دلیل بد دانستن مراجعه به روانشناس در میان برخی خانواده ها بر گستره مشکلات این قشر آسیب پذیر افزوده شده است.  

درمان آسیب های روانی امروز، مصون کننده فردای جامعه
سرپرست معاونت آموزش سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور یادآور شد: این وضعیت در حالی است که بررسی مشکلات روانی و درمان به موقع آن، از ایجاد آسیب ها و دردسرهای بزرگتر در جامعه ممانعت می کند. 
رفیعی پور با اشاره به اینکه مادران هم تحت تاثیر این ویروس تاجدار متحمل آسیب های جدی شده و بر بار مسئولیت آنان افزوده شده است،  تصریح کرد: این آسیب های روحی و روانی نیاز به برنامه‌ریزی های خاص دارد و اگر هر چه سریعتر این برنامه ریزی و فعالیت های خاص انجام نشود در دوران پسا کرونا با آسیب های بسیاری روبه رو خواهیم بود و  این بار روانی به جامعه روانشناسان و آسیب شناسان منتقل می شود پس باید به بحث سلامت جسمی، اجتماعی و روانی در دوران پسا کرونا توجه ویژه داشت. 
این روانشناس سلامت خاطرنشان کرد: برای مصون کردن جامعه پساکرونا باید به گروه های هدف و آسیب پذیر،آموزش های مهارتی و خودمراقبتی لازم ارایه شود تا بتوانند از حالت روانی و سیستم دفاعی که در دوران کرونا برایشان بوجود آمده دوری کنند و خود را با شرایط روز وفق دهند. درواقع نباید طوری رفتار کنیم که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده و همه چیز مانند گذشته است.
وی بر ضرورت دوچندان شدن حمایت های عاطفی و روانی برای بازگشت همه افراد بخصوص کودکان و نوجوانان به زندگی عادی تاکید کرد و اظهار داشت: به عنوان مثال نیاز است برای بازگشت به زندگی عادی کودک و نوجوانی که مدتها به دلیل قرنطینه در خانه مانده و تکالیف را از سیستم مجازی انجام داده است اقدامات لازمی انجام شود. 

در شرایط کنونی لازم است برای سلامت روان مردم برنامه‌ریزی بیشتری انجام شود و صداوسیما برنامه‌های آموزشی بیشتری در این زمینه داشته باشد. بنابراین گذر از بحران پساکرونا به سیاستگذاری و اولویت‌بندی از نظر انجام مداخلات در نظام سلامت و در سطح ملی به کمک روان‌پزشکان و روانشناسان و دیگر متخصصان و صاحب‌نظران این حوزه نیاز دارد.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون بیش از ۱۲۰ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. 

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

به گفته سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جان باختگان ویروس کرونا از زمان شیوع کرونا ایران(اوایل اسفند ۹۸) تا کنون ۶۲ هزار و ۴۷

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *