لاموتریژین

لاموتریژین (به انگلیسی: lamotrigine) با نام تجاری Lamictal – Lamictal Blue – Lamictal Green – Lamictal orange – Lamictal CD یک داروی ضدصرع یا ضدتشنج است. این دارو به تنهایی و گاهی همراه با داروهای دیگر برای درمان حملات صرع در افراد بالغ و کودکان بزرگتر از 2 سال استفاده می شود. این دارو همچنین برای کاهش حملات روانی در افراد بزرگسالی که دارای اختلال دوقطبی هستند به کار می رود. لاموتریژین ممکن است برای اهداف دیگری غیر از آنچه که در این موارد استفاده می شود به کار رود. موارد مصرف: از این دارو برای درمان حملات تشنجی نسبی اولیه وحملات تشنجی متعاقب تشنج فراگیر تونیک ـ کلونیک،استفاده می‌شود.

سازوکار اثر

این دارو شبیه فنی توئین و کاربامازپین، کانالهای سدیمی وابسته به ولتاژ را مسدود میکند. فارماکوکینتیک: از راه خوراکی بخوبی جذب، در کبدمتابولیزه واز طریق کلیه‌ها دفع می‌شود. نیمه عمر پلاسمایی این داروحدود 24 ساعت می‌باشد.

موارد منع مصرف

در نارسایی کبدی نبایدمصرف شود.

هشدارها

  • در طول مصرف این داروپارامترهای کبدی، کلیوی و انعقاد خون‌بایستی دقیقاً کنترل شود.
  • در صورت بروز بثورات جلدی،تب،علائم شبه آنفلوآنزا، خواب آلودگی و بدترشدن حملات صرعی بخصوص در ماه‌اول درمان، مصرف دارو باید قطع گردد..

عوارض جانبی

بثورات جلدی، تب، علائم‌شبه آنفلوآنزا، خواب آلودگی،اختلال‌در عملکرد کبد، لنفادنوپاتی، لوکوپنی،ترومبوسیتوپنی، حساسیت به نور،اختلالات بینایی، گیجی، عدم تعادل،خستگی، اختلالات گوارشی، و تحریک پذیری از عوارض جانبی این دارو هستند.

تداخل‌های دارویی

والپروات غلظت پلاسمایی لاموتریژین را افزایش و کاربامازپین، فنوباربیتال و فنی توئین،غلظت پلاسمایی آن را کاهش می‌دهند.ضمنŠ لاموتریژین موجب افزایش غلظت پلاسمایی متابولیت فعال کاربامازپین می‌شود..

نکات قابل توصیه

  • از قطع ناگهانی‌مصرف این دارو باید پرهیز شود. قطع‌مصرف دارو باید بتدریج و حداقل طی 2هفته انجام شود.
  • مصرف این دارو به عنوان تنها درمان‌در سالمندان، و کودکان زیر 12 سال‌توصیه نمی‌شود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *